13 dec.

DOOM 2: foarfecă – foclor

! foarfecă este substantiv feminin cu genitiv-dativul foarfecii şi pluralul foarfeci

! a se fofila trece în clasa reflexivelor, având indicativul prezent el se fofilează

! föhn vine din germană şi se pronunţă fön; este substantiv neutru cu pluralul föhnuri (föh-nuri) – „aparate”

* foiletonistic (fo-i-le-to-nis-tic) e adjectiv masculin cu pluralul foiletonistici şi femininul foiletonistică-foiletonistice

! folclor, substantiv neutru, acceptă acum două modalităţi de despărţire în silabe – fol-clor/folc-lor, regulă valabilă pentru întreaga sa familie lexicală

© 2021 blog.ro-en.ro