07 Mar

DOOM 2: g – gaelică

! g este o literă şi se citeşte ge/ghe/gî, din punct de vedere morfologic fiind substantiv masculin sau neutru şi având pluralul g/g-uri. I se alătură şi *g sunet, care se citeşte , este substantiv masculin şi are pluralul g.

* gablonz se pronunţă gablonţ şi se desparte ga-blonz, fiind substantiv neutru cu pluralul gablonzuri

* gabonez este un termen care se referă la Gabon, funcţionând atât ca substantiv, cât şi ca adjectiv masculin cu pluralul gabonezi şi femininul gaboneză-ganoneze

* gadget apare ca anglicism (dg se pronunţă ğ), se desparte ga-dget şi este substantiv neutru cu pluralul gadgeturi

* gael se desparte ga-el şi este substantiv masculin cu pluralul gaeli („populaţie de origine celtică ce a locuit în vechime în Irlanda şi Scoţia”). Este menţionat ca noutate şi substantivul care denumeşte limba acestei populaţii, *gaelică, feminin cu genitiv-dativul gaelicei.

Adauga un comentariu!



Subscribe without commenting

Alte articole pe subiecte similare

  • DOOM 2: j – jacuzzi: ! j (litera) se citeşte je/jî; este substantiv masculin/neutru, cu pluralul j/j-uri. Pe de altă ...
  • DOOM 2: dischetă – discount: * dischetă apare ca substantiv feminin cu genitiv-dativul dischetei şi pluralul dischete * disc-jockey este un ...
  • DOOM 2: k – kampuchian: ! k se citeşte ca sau capa şi poate fi substantiv masculin cu pluralul k, ...
  • DOOM 2: ipsilon – irecuperabil: * ipsilon este numele unei litere greceşti (a douăzecea), substantiv masculin cu pluralul ipsilon * IQ ...
  • DOOM 2: fonoizolant – forfait: * fonoizolant (fo-no-i-zo-lant) apare ca noutate, adjectiv masculin cu pluralul fonoizolanţi şi femininul fonoizolantă-fonoizolante („care ...

© 2017 blog.ro-en.ro