26 Sep

DOOM 2: a hăpăi – heavy metal

! a hăpăi este un termen familiar care suferă câteva modificări faţă de norma veche; indicativul prezent este eu hăpăi/hăpăiesc, imperfectul el hăpăia, conjunctivul prezent el să hăpăie/hăpăiască

! a se hârjoni trece în clasa reflexivelor; formele indicate de DOOM sunt eu mă hârjonesc (indicativ prezent), el se hârjonea (indicativ imperfect) şi el să se hârjonească (la conjunctiv prezent)

* hârlăuan apare ca noutate, având valoare adjectivală – masculin cu pluralul hârlăuani şi femininul hârlăuană-hârlăuane. Masculinul poate avea şi valoare substantivală, situaţie în care femininul corespunzător este *hârlăuancă, cu genitiv-dativul hârlăuancei şi pluralul hârlăuance; întreaga familie lexicală se formează de la numele localităţii Hârlău.

! a se hârsi este un regionalism (varianta hârşi nu este acceptată), verb reflexiv cu indicativul prezent el se hârseşte, imperfectul el se hârsea, conjunctivul prezent el să se hârsească

* heavy metal se pronunţă hevi metăl şi este substantiv neutru

Adauga un comentariu!



Subscribe without commenting

Alte articole pe subiecte similare

© 2017 blog.ro-en.ro