26 Apr

DOOM 2: a erbicida – eritreean

* a erbicida apare ca noutate, verb cu indicativul prezent el erbicidează („a trata un teren agricol cu erbicide”). Din aceeaşi familie lexicală, primim substantivul feminin *erbicidare, cu genitiv-dativul erbicidării şi pluralul erbicidări.

* ergonomic („care asigură un efort sporit în utilizare”) este adjectiv masculin cu pluralul ergonomici şi femininul ergonomică-ergonomice

! a se erija (în) trece în categoria reflexivelor, verb cu indicativul prezent el se erijează, noi ne erijăm, conjunctivul prezent să se erijeze şi gerunziul erijându-se. Este introdus, de asemenea, substantivul feminin *erijare, care are genitiv-dativul erijării (forma de plural nu este menţionată).

! Erinii e menţionat ca substantiv propriu, feminin, care are numai formă de plural („divinităţi ale infernului, la greci, reprezentate ca nişte femei cu părul răvăşit, împletit cu şerpi, şi corespunzând, la romani, furiilor”); cuvântul se articulează Eriniile şi se desparte E-ri-ni-i-le

* eritreean (referitor la Eritreea, stat din Africa, vecin al Sudanului şi al Etiopiei) este substantiv ori adjectiv masculin nou, care se desparte e-ri-tre-ean, are pluralul eritreeni şi femininul eritreeană-eritreene

Adauga un comentariu!



Subscribe without commenting

Alte articole pe subiecte similare

© 2017 blog.ro-en.ro